Χορωδιακή Παρέλαση - Schoolfest 2020

Στο πλαίσιο των νέων οδηγιών που εξέδωσε το Υ.Π.Π.Α.Ν. και το Υπουργείο Υγείας σχετικά με τις εξελίξεις για τον κορονοϊό στη χώρα μας και διεθνώς, σας ενημερώνουμε ότι οι εν λόγω δράσεις αναβάλλονται μέχρι νεώτερης ενημέρωσης.

Όπως όλοι, θεωρούμε καθήκον μας να διαφυλάξουμε τη Δημόσια Υγεία. Σας ευχαριστούμε για την πολύτιμη συνεργασία και στήριξη!

Εκ της οργανωτικής Επιτροπής

1. Μεγάλη Χορωδιακή Παρέλαση, 4η Απριλίου 2020

Το ΥΠΠΑΝ σε συνεργασία με τον Δήμο Λευκωσίας, διοργανώνει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά μεγάλη χορωδιακή παρέλαση το Σάββατο, 4 Απριλίου 2020. Στόχος της διοργάνωσης είναι η ανάδειξη της διαχρονικής αξίας της μουσικής και ιδιαίτερα του τραγουδιού στη ζωή του ανθρώπου, μέσα από την ευεργετική του δράση και ως μέσου συλλογικής πολιτιστικής έκφρασης.

Στην εκδήλωση προσκαλούνται χορωδιακά και φωνητικά σύνολα με μαθητές/τριες από Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, αλλά και μαθητές/τριες Ωδείων, φοιτητές, ερασιτέχνες και επαγγελματίες μουσικοί και τραγουδιστές, που θα κινηθούν από την Πλατεία Ελευθερίας προς τις οδούς Λήδρας και Ονασαγόρου, καταλήγοντας στην Πλατεία Ελευθερίας για μεγάλη χορωδιακή συνάντηση. Το ρεπερτόριο μπορεί να περιλαμβάνει παραδοσιακή μουσική, μουσικές του κόσμου, έργα Ελλαδιτών και Κυπρίων συνθετών, βυζαντινούς ύμνους, έργα κλασικού ρεπερτορίου κ.λπ. Κάθε σύνολο θα πρέπει να ετοιμάσει δύο έως τρία τραγούδια δικής του επιλογής, με συνοδεία μουσικών οργάνων ή a capella, τα οποία θα επαναλαμβάνονται κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Όσα σύνολα/χορωδίες επιθυμούν να λάβουν μέρος στη μεγάλη αυτή διοργάνωση θα πρέπει να αποστείλουν δήλωση συμμετοχής (βλ. παράρτημα 2), το αργότερο μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2020, με e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή στο φαξ: 22800862, υπόψη ΕΜΕ Μουσικής. Τα ενδιαφερόμενα σύνολα/χορωδίες θα ενημερωθούν μέχρι τις 6 Μαρτίου 2020 για την έγκριση της συμμετοχής τους, τον ακριβή χώρο και τον χρόνο της παρουσίασης.

Οι υπεύθυνοι των μουσικών συνόλων θα πρέπει να εξασφαλίσουν τη συγκατάθεση των συμμετεχόντων, ή των γονέων/κηδεμόνων ανήλικων συμμετεχόντων για χρήση του φωτογραφικού και βιντεογραφημένου υλικού που θα χρησιμοποιηθεί για προβολή της δράσης.

2. Schoolfest 2020

Μετά το περσινό επιτυχημένο ξεκίνημα, διοργανώνεται για δεύτερη χρονιά το Παγκύπριο Φεστιβάλ με τη συμμετοχή σχολικών συγκροτημάτων. Το Φεστιβάλ διοργανώνεται στις 4 Απριλίου 2020, μετά το πέρας της Χορωδιακής Παρέλασης και διαρκεί περίπου 2 ώρες.

Όσα μαθητικά συγκροτήματα ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν θα πρέπει να αποστείλουν δήλωση συμμετοχής (βλ. παράρτημα 3), το αργότερο μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2020, με e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή στο φαξ: 22800862, υπόψη ΕΜΕ Μουσικής.

Τα ενδιαφερόμενα συγκροτήματα θα ενημερωθούν μέχρι τις 16 Μαρτίου 2020 για την έγκριση της συμμετοχής τους, τον ακριβή χώρο και τον χρόνο της παρουσίασης.

Οι υπεύθυνοι θα πρέπει να εξασφαλίσουν τη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων των συμμετεχόντων για χρήση του φωτογραφικού και βιντεογραφημένου υλικού που θα χρησιμοποιηθεί για προβολή της δράσης.

Μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από τις περσινές δράσεις στον πιο κάτω σύνδεσμο:

Χρήσιμο Υλικό

Εγκύκλιος και δήλωση συμμετοχής για σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης