Χορωδιακή Παρέλαση 2019 στη Λευκωσία

Για ακόμη μια χρονιά, το Σάββατο 13 Απριλίου 2019, η Λευκωσία γέμισε με τη χαρά της μουσικής και αγαπημένα τραγούδια που άγγιξαν τις καρδιές όλων των παρευρισκομένων. Αρχίζοντας το 2018 με 30 σύνολα και 1000 περίπου χορωδούς, η φετινή Χορωδιακή Παρέλαση με 2000 χορωδούς από 70 μουσικά σύνολα και χορωδίες από όλη την Κύπρο ξεπέρασε κάθε προσδοκία ανεβάζοντας τον πήχυ ακόμη περισσότερο για τους διοργανωτές, το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού και τον Δήμο Λευκωσίας. Οι χορωδίες από Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Ωδεία, Δήμους, Κοινότητες και άλλους πολιτιστικούς φορείς παρουσίασαν κατά μήκος των οδών Λήδρας και Ονασαγόρου ποικίλο ρεπερτόριο όπως παραδοσιακή μουσική, μουσικές του κόσμου, τζαζ, δημοφιλή μουσική κ.ά., δημιουργώντας μια πραγματική πανδαισία μουσικής και χρωμάτων για το κοινό που ενθουσιασμένο χειροκρότησε, τραγούδησε και χόρεψε μαζί με τους συμμετέχοντες.

Στη Χορωδιακή Παρέλαση, που άνοιξε πανηγυρικά η Στρατιωτική Μουσική Εθνικής Φρουράς ακολουθούμενη από το Σύνολο Κρουστών του Μουσικού Σχολείου Αμμοχώστου και το σύνολο Ακκορντεόν του Μουσικού Σχολείου Λάρνακας, συμμετείχαν οι χορωδίες των Δημοτικών Σχολείων Κωνσταντινουπόλεως, Αγ. Δημητρίου, Φανερωμένης και SISTEMA CYPRUS, Ειδικού Σχολείου Ευαγγελισμός και η μπάντα του Γ΄ Δημοτικού Λακατάμειας, οι χορωδίες των Γυμνασίων Αγίου Βασιλείου, Ακροπόλεως, Ανθουπόλεως, Αγ. Βαρβάρας, Αγ. Δομετίου, Αγ. Ιωάννη Χρυσοστόμου, Ακακίου, Αρχ. Μακαρίου Γ΄ Πλατύ, Αρχαγγέλου, Γερίου, Σταυρού, Κοκκινοτριμιθιάς, Κωνσταντινουπόλεως, Λατσιών, Παλουριώτισσας, Σολέας, Δροσιάς, Πετράκη Κυπριανού, Φανερωμένης Λάρνακας, Κοκκινοχωρίων, Επισκοπής, Λινόπετρας, των Λυκείων Ακροπόλεως, Αρχαγγέλου, Αρχ. Μακαρίου Γ΄ Δασούπολη, Εθνομάρτυρα Κυπριανού Στροβόλου, Κύκκου Α΄, Λατσιών, Αγ. Γεωργίου Λάρνακας, του Μουσικού Λυκείου Λευκωσίας και Μουσικού Λυκείου Πάφου, η Χορωδία και η Παιδική Χορωδία του Δήμου Λευκωσίας, η Χορωδία του Γυμνασίου και Λυκείου Ολύμπιον, του Δημοτικού Σχολείου Τέρρα Σάντα, The English School Junior Choir, The English School Senior Choir, η Χορωδία Ολυμπιακού Ωδείου Κύπρου, η Χορωδία Αστρινίδειου Ωδείου, η χορωδία Musicopolis, η Δημοτική Χορωδία Ύψωνα, η Παιδική Χορωδία Δήμου Γεροσκήπου, οι Ταμάσιοι Τροβαδούροι και Κοινοτική Μαντολινάτα Πέρα Ορεινής, η Δικοινοτική Χορωδία για την Ειρήνη στην Κύπρο - Kıbrıs'ta Barış İçin İki Toplumlu Koro, η Χορωδία του Δήμου Αγλαντζιάς, η Χορωδία του Ιδρύματος Χρίστου Στέλιου Ιωάννου, η Χορωδία του Κέντρου Νεότητας και Σωματείου Ελλήνων Ποντίων «Παναγία Σουμελά», η Χορωδία Παραπληγικών και Φίλων Κύπρου, η Νεανική Χορωδία «Αοιδών Φωνές» Δήμου Παραλιμνίου, ο Σύνδεσμος Κυπριακού Τραγουδιού – Kibris havallari denerği, η Χορωδία Music Puzzle, η Χορωδία Federation of Filipino Organizations in Cyprus, η Χορωδία Paris Cool Voice Studio, η Χορωδία ΤΕΥ-ΑΤΥΚ και η Χορωδία ΠΑ.ΣΥ.ΔΥ. Στο κλείσιμο έπαιξε το Σύνολο Κρουστών Μουσικού Σχολείου Λευκωσίας.

Η Χορωδιακή Παρέλαση κατέληξε στην Πλατεία Ελευθερίας σχηματίζοντας τη μεγαλύτερη χορωδία της Κύπρου και τραγουδώντας με τη συμβολή του τραγουδιστή Άγγελου Αυγουστή το τραγούδι “Εφτά τραγούδια θα σου πω“. Τα παιδιά τραγούδησαν το κοινό τραγούδι παράλληλα στην νοηματική, σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης των συμμετεχόντων και του κοινού για ευάλωτες ομάδες. Με το κλείσιμο του τραγουδιού πέταξαν στον ουρανό της Λευκωσίας περιστέρια με μπαλόνια, μια δημιουργία της κ. Πόπης Νικολάου, καθηγήτριας του Λυκείου Κολοσσίου.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε δυναμικά στην Πλατεία με ένα αφιέρωμα στη νέα γενιά, το Schoolfest 2019, ένα Παγκύπριο Φεστιβάλ Σχολικών Συγκροτημάτων, το οποίο παρακολούθησαν με ενθουσιασμό εκατοντάδες παρευρισκόμενοι μέχρι αργά το βράδυ. Συμμετείχαν τα συγκροτήματα «Met in Lav», «Dystopia», «Midnight Rainbow», «Άθλιες Σφήκες» και η μαθήτρια Μαρίνα Jungwirth που κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο The Voice of Greece 2018.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την πολύτιμη συμβολή, της Υπηρεσίας Δημοτικών Τροχονόμων, της Πολιτικής Άμυνας, της Αστυνομίας Κύπρου, του Υπουργείου Υγείας, των μελών της οργανωτικής επιτροπής υπό την εποπτεία της Επιθεώρησης Μουσικής Μέσης Εκπαίδευσης και του Πολιτιστικού Τμήματος του Δήμου Λευκωσίας, του υπεύθυνου Λειτουργού του Γραφείου Πολιτικής Άμυνας, Ασφάλειας και Υγείας του ΥΠΠ, της Επιθεώρησης Φυσικής Αγωγής του ΥΠΠ, και πέραν των 20 εθελοντών καθηγητών μουσικής και φυσικής αγωγής που φρόντισαν σε κάθε βήμα της διαδρομής για την ασφάλεια των συμμετεχόντων και την ομαλή διεξαγωγή της εκδήλωσης. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον χορηγό ΟΠΑΠ Κύπρου, τον χορηγό επικοινωνίας ΡΙΚ και τα ΜΜΕ που στήριξαν την εκδήλωση.

Η Μέρα Τραγουδιού 2019, απέδειξε ακόμη μια φορά ότι η συνεργασία εκπαίδευσης και κοινότητας, έχει επιτύχει να καθιερώσει μια ευχάριστη και δημιουργική πολιτιστική πρόταση, καθιστώντας τη Λευκωσία ως χώρο ανοιχτών πολιτιστικών εκδηλώσεων για το ευρύ κοινό.

Χρήσιμο Υλικό

Οδηγίες - Ομάδες που θα μείνουν για το κοινό τραγούδι