Χορωδιακή Παρέλαση 2018 στη Λευκωσία

Το Σάββατο 28 Απριλίου 2018 μικροί και μεγάλοι ένωσαν τις φωνές τους γεμίζοντας τους δρόμους στο κέντρο της Λευκωσίας με αγαπημένα τραγούδια. Στο πλαίσιο της Μέρας Τραγουδιού που γιορτάστηκε για δεύτερη χρονιά φέτος, διοργανώθηκε από την Επιθεώρηση Μουσικής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού (ΥΠΠ) και τον Δήμο Λευκωσίας, υπό την εποπτεία της Επιθεωρήτριας Μουσικής Μέσης Εκπαίδευσης Γεωργίας Νεοφύτου, η πιο μεγάλη Χορωδιακή Παρέλαση που έγινε ποτέ στη Λευκωσία. Πάνω από τριάντα χορωδίες με πάνω από 1000 χορωδούς από Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμια, Ωδεία και άλλους πολιτιστικούς φορείς τραγούδησαν κατά μήκος των οδών Λήδρας και Ονασαγόρου έργα Ελλαδιτών και Κυπρίων συνθετών, παραδοσιακά τραγούδια και τραγούδια από μουσικές του κόσμου, ενθουσιάζοντας το κοινό που παρακολούθησε, τραγούδησε και χόρεψε μαζί με τους συμμετέχοντες δημιουργώντας μια πραγματική μουσική πανδαισία στους δρόμους της Λευκωσίας.

Στην τελετή έναρξης στο Δημαρχείο Λευκωσίας απηύθυναν χαιρετισμό ο Δήμαρχος Λευκωσίας κ. Κωνσταντίνος Γιωρκάτζης και ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού κ. Κώστας Χαμπιαούρης τονίζοντας τη σημασία του τραγουδιού και γενικότερα τη διαχρονική αξία της μουσικής στη ζωή του ανθρώπου, ως ευεργετικού αγαθού αλλά και ως μέσου συλλογικής πολιτιστικής έκφρασης.

Στη Χορωδιακή Παρέλαση συμμετείχαν οι χορωδίες των Δημοτικών Σχολείων Φανερωμένης και Κωνσταντινουπόλεως, των Γυμνασίων Παλουριώτισσας, Σολέας, Ανθούπολης, Αγίου Βασιλείου, Γερίου, Μακεδονίτισσας, Ακροπόλεως, Δροσιάς Λάρνακας, Ζακακίου, Καθολικής και Α’ Τεχνικής Λεμεσού, των Λυκείων Αποστόλου Βαρνάβα και Παλουριώτισσας, του Μουσικού Λυκείου Λεμεσού και Μουσικού Λυκείου Πάφου, η Χορωδία και η Παιδική Χορωδία του Δήμου Λευκωσίας, η Χορωδία του Ιδιωτικού Γυμνασίου και Λυκείου Ολύμπιον, η ομάδα Κανταδόρων Λεμεσού, η Χορωδία ΠΑ.ΣΥ.ΔΥ, η Χορωδία Λέανδρος Σίταρος, η Παιδική Χορωδία Παπαδάκειου Δημοτικού Ωδείου Λεμεσού, η Χορωδία του Δήμου Αγλαντζιάς, η Χορωδία ΤΕΥ-ΑΤΥΚ, η Χορωδία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, το Φωνητικό Σύνολο της Ατύς και η Χορωδία του Ιδρύματος Χρίστου Στέλιου Ιωάννου.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την πολύτιμη συμβολή της Πολιτικής Άμυνας, της Υπηρεσίας Δημοτικών Τροχονόμων, του υπεύθυνου Λειτουργού του Γραφείου Πολιτικής Άμυνας, Ασφάλειας και Υγείας του ΥΠΠ, της Επιθεώρησης Φυσικής Αγωγής του ΥΠΠ, των μελών της οργανωτικής επιτροπής ΥΠΠ και Δήμου Λευκωσίας και πέραν των 40 εθελοντών καθηγητών που φρόντισαν σε κάθε βήμα της διαδρομής για την ασφάλεια των συμμετεχόντων και την ομαλή διεξαγωγή της εκδήλωσης. Η Μέρα Τραγουδιού συνεχίστηκε με απογευματινό πρόγραμμα στην Πλατεία 28ης Οκτωβρίου (μπροστά από το Γυμνάσιο Φανερωμένης) όπου εμφανίστηκαν μέχρι αργά το απόγευμα μουσικά σύνολα και καλλιτέχνες όπως η Ομάδα Έκφρασης της Σχολής Κωφών, το σχολικό ροκ συγκρότημα ‘Άθλιες Σφήκες’ (με μαθητές του Λυκείου Απ. Βαρνάβα), το ‘Φωνητικό Σύνολο της Ατύς’ με τραγούδια από γνωστά μιούζικαλ, το Σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής του Μουσικού Λυκείου Πάφου, η Λευκή Στυλιανού με μελωδίες Μάνου Χατζιδάκι, ο βραβευμένος European Dj 2017 Antony P και ο Γιούρι Μελίκοφ, φιναλίστ στο Voice Ελλάδος και το Voice of Russia. Η Μέρα Τραγουδιού 2018, με επίκεντρο τη μεγάλη Χορωδιακή Παρέλαση, έκλεισε με την υπόσχεση να καθιερωθεί ως ετήσιος θεσμός στη Λευκωσία με ακόμη περισσότερα χορωδιακά σύνολα από όλη την Κύπρο.

Τραγουδούμε για την Πόλη μας, Τραγουδούμε, επειδή η Φωνή είναι ο καθρέφτης της ψυχής.