Σχολική Χρονιά 2016 - 2017: Mαθητική - φοιτητική συναυλία «Musical Vibes»

Συνέργεια μεταξύ του Yπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και του Δήμου Στροβόλου

Η συγκεκριμένη συναυλία που διοργανώνεται σε ετήσια βάση εδώ και έξι χρόνια, με συμμετοχή πάνω από 200 μαθητών/τριών και φοιτητών/τριών από την ευρύτερη περιοχή της Λευκωσίας, στοχεύει στην ανάπτυξη μουσικής συνεργασίας και πολιτιστικών δράσεων δημόσιων και ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Σο πλαίσιο της προετοιμασία της τελικής συναυλίας διοργανώνονται μουσικά εργαστήρια.

Στη συναυλία του 2017 με θέμα «Μύθοι και Θρύλοι», η οποία πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου, στις 27.3.2017, συμμετείχαν μαθητές και σπουδαστές από το American International School in Cyprus, Falcon School, Grammar School, The English School, το Γυμνάσιο Αγ. Ιωάννη Λακατάμιας, την Επαρχιακή Ορχήστρα Σχολείων Λευκωσίας, την Ορχήστρα Εγχόρδων του Ευρωπαϊκού Ωδείου Λευκωσίας, τη Συμφωνική Μπάντα Δήμου Στροβόλου – Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ (για την ετοιμασία ταινιών μικρού μήκους). Όλα τα έσοδα από την πώληση εισιτηρίων δόθηκαν στον Αντικαρκινικό Σύνδεσμο Κύπρου.