Μέρα Τραγουδιού στο Γυμνάσιο Αποστόλου Ανδρέα Έμπας, 28.04.2017

Καθηγήτρια: Ελένη Σούγλη

«Αν ο καθένας μας εμπνεύσει τους μαθητές του να ξεκινούν την κάθε τους μέρα με τραγούδι, σκεφτείτε πόσο ευτυχισμένοι θα είναι!»

Με αυτή την έμπνευση και την ανακοίνωση του θεσμού της Μέρας Τραγουδιού μπήκε στον προγραμματισμό του σχολείου η συγκεκριμένη εκδήλωση.

Μέσα σε ένα δίωρο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αναδείξουν το ταλέντο τους στο τραγούδι, πέραν των επετειακών τραγουδιών. Δόθηκε η ευκαιρία σε ταλαντούχους μαθητές οι οποίοι δεν είχαν το θάρρος να τραγουδήσουν μπροστά σε κοινό, να το κάνουν με ένα αγαπημένο τους τραγούδι.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε Παραδοσιακή Κυπριακή Μουσική, Κλασσική Μουσική, Ποπ, Ροκ, Ρεμπέτικα και άλλα είδη μουσικής.

Η διαρρύθμιση της αίθουσας πολλαπλής χρήσης για πρώτη φορά άλλαξε. Δημιουργήθηκε στη μέση μια μεγάλη σκηνή για να έχουν την ευκαιρία όλοι οι μαθητές του σχολείου να συμμετέχουν τραγουδώντας, χορεύοντας και κτυπώντας ρυθμούς με ποτήρια.

Ήταν τελικά μια ξεχωριστή μέρα με διαφορετικό χαρακτήρα γεμάτη χαρά και διασκέδαση που όλοι όπως δήλωσαν θα θυμούνται ευχάριστα!