Μέρα Τραγουδιού στο Λύκειο Λινόπετρας, 28.04.2017

Καθηγήτρια: Γεωργία Πέτρου Ευριπίδου

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης δράσεων για τη Μέρα Τραγουδιού και της διδασκαλίας της ενότητας "Κυπριακή Παραδοσιακή Μουσική" στο τμήμα Μουσικής Ενδιαφέροντος Γ’ Λυκείου, ετοιμάστηκε μουσικό πρόγραμμα το οποίο παρουσιάστηκε -με άδεια του Τμήματος Αρχαιοτήτων- στο Μεσαιωνικό Κάστρο Λεμεσού.

Το πρόγραμμα παρακολούθησαν προσκεκλημένοι του Σχολείου και επισκέπτες μαθητές Δημοτικών Σχολείων, Επιθεωρητές Δημοτικής Εκπαίδευσης κ.ά. Η παρουσίαση της μουσικής μας παράδοσης σε ένα ιστορικό μνημείο του τόπου ήταν για όλους τους συμμετέχοντες μια ιδιαίτερη εμπειρία!

Σημειώνεται ότι την ίδια μέρα προσφέρθηκε εργαστήριο για τη σωστή χρήση της φωνής από τη λογοθεραπεύτρια κ. Δάφνη Καραγιάννη και διοργανώθηκε διαθεματικό μάθημα αγγλικών και μουσικής με θέμα την Κυπριακή Παραδοσιακή Μουσική.